Kaktustest südatalvel

Ahvisaba-kinniskaktus
Kohe õide puhkemas ‘ahvisaba’ möödunud kevadest.

Talv on üldiselt üks üsna ebameeldiv aastaaeg – ja iseäranis veel selline, millega meid tänavu ‘õnnistatud’ on. Et selle rõõmutu ja torssis ajaga kuidagi toime tulla ja kevadesse välja kesta, olen talviti ikka mingi võimaluse leidnud midagi külvata, pookida või istutada. Tavaliselt on nendeks kaktused, mille abil omale tuppa tihti juba novembris personaalse kevade organiseerin: välitööd on selle aja peale tehtud ja aega laialt käes.

Kaktustele tegelikult see hilissügisene või varatalvine külviaeg sobibki väga hästi: suvise päikese eest peaks tärkavaid seemneid ja noori seemikuid nii või teisiti kaitsma. Lampide all aga tunnevad nad end väga hästi, kasvavad lõbusalt ja soojendavad südant. Täiskasvanud taimedel on talvekasvuhoones siiski sügav puhkus, jahedas ja kuivas talvitununa õitsevad taimed järgmisel aastal rikkalikult. Septembris kastsin viimati ning järgmine kord tuleb alles märtsis või isegi aprilli algul.

Näsakaktuste seemikud külvikarbis
Kaktuste lastesõim – mõne kuu vanused näsakaktuste (Mammillaria) seemikud.

 

Kui järgida mõningaid olulisi reegleid, pole kaktuste seemnetest paljundamine kuigi keeruline. Hädavajalik on siiski lisavalgustus, milleks sobivad hästi luminofoorlambid. Kindlasti oleks asjaks ka spetsiaalsed fütolambid, ent need kipuvad kallid olema ja väga suurt efekti vähemasti noorte seemikute puhul ei anna ka (järele proovitud!).

Külviks on vaja:

 • seemneid muidugi; nende tellimine interneti vahendusel ei ole kunst (cactus-mall.com on hea koht, kus kaktuste seemneid müüvate firmade kohta teavet otsida)
 • kaaliumpermanganaati KMnO4; tumeroosa lahus on hea külvimulla immutamiseks, aga ka seemnete puhtimiseks
 • steriilset külvimulda; mulla olen ise kokku seganud (sõre liiv:sõmer muld:happeline turvas, nt rodotorvas nt 1:1:1) ja läbi aurutanud
 • külvianumaid; väga hästi sobivad läbipaistvad kaantega salatikarbid
 • lisavalgustust, mis olgu külvikarpidest vaid umbes 10 cm kõrgemal
 • termomeetrit, et temperatuuril silm peal hoida: paljude liikide jaoks on ideaalne +25…+35, ent osa liike nõuavad siiski jahedamat, vaid +18…+22
Meduus-tähtkaktuse paarinädalane seemik. Taimekese kõrgus pildil on vaid veidi rohkem kui pool sentimeetrit!

 

Lähemalt kaktuseseemnete külvist ühes järgmistest kaktuseteemalistest postitustest.

2 thoughts on “Kaktustest südatalvel”

 1. Tere.
  Ettevõtmine väga tervitatav.Soovin näha ja lugeda uut ja huvitavat kogu selles valdkonnas.
  Jõudu ja kõike meeldivat edasiseks.
  Hans Savernast

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.