Fuerteventura

Vaade Grusoni siilkaktustele Oasise pargis Fuerteventural (Kanaari saared)

Tänu reisibüroole VIP Reisid veetsin nädala Kanaari saartel (Fuerteventural täpsemalt). Otse uskumatult lahe oli!

Kuidas ma sinna üldse sattusin?

Autor etioopia piimalille (Euphorbia abyssinica) võimsa puu all. Seda liiki kasutati seal haljastuses päris palju. Jättis uhke mulje küll!

12. aprillil (päev peale kaktusemaja hävingut) helistati ja hakati rääkima kaktustest ning huvireisist nende vaatamiseks.  Järgneb meie kahekõne. Mina: “Kahjuks pole meil põlengu tõttu kaktusehuvilistele enam midagi näidata…” VIP Reisibüroo esindaja: “Ei, ei, Harri, Te saite valesti aru, me tahame Teile kaktusereisi pakkuda!”  Mina: “Kahjuks ei saa ma seda reisi omale nüüd küll lubada.” VIP Reisibüroo: “Harri, me tehame Teile selle reisi tasuta pakkuda, et saaksite end sellest õnnetusest pisutki turgutada.”

Jäin esiotsa mõistagi sõnatuks… Kui keel uuesti liikuma pääses, olin muidugi väga nõus, polnud ma Kanaaridel ju enne käinudki. Nii et veelkord tuhat tänu VIP Reisibüroole ja Katrinile isiklikult, kes asja organiseeris!

Maastik

Kanaarid on vulkaanilised ookeanisaared ning tänu sellele on eestlase silmale ikka väga teistmoodi maastikuga. Fuerteventural pole ajaloolisel ajal vulkaanipurskeid üldse olnud ning Lanzarotel, kus ka ühel päeval käisin, oli viimane purse umbes paarsada aastat tagasi. Need kaks saart on Kanaaride vanimad ja kõvasti kulunud, nii et algsed vulkaanilised mäed on üsna madalaks vajunud ning laavavood ja -väljad üpris murenenud. Lanzarote viimased, paari-kolmesaja aastased laavaväljad on siiski aga alles murenemise algjärgus.

Üks udune hommikuvaade Fuerteventural…
… ja teine ka.
Paarisaja asta vanune laavaväli Lanzarotel, kus taimed alles hakkavad kanda kinnitama
Kunagine otsapidi ookeani jõudnud laavavool valgus seest tühjaks, jättes alles tänapäevani säilinud lõõri (mis nüüdseks küll on suurelt osalt siiski sisse varisenud)

Aaloed Kanaaridel

Täisõies aaloed: vasakul harilik aloe (Aloe vera) ja paremal torkav aaloe (Aloe ferox)

Mõlemad pildil olevad aaloed on ravimtaimed, harilik aaloe küll rohkem tuntud ja kasvatatud, ent toimelt on nad sarnased. Harilik aaloe ongi Fuerteventura elanikele üks olulisemaid sissetulekuallikaid – turistide ja kitsede kõrval. 🙂 Huvitav on veel märkida, et tegelikult on meil laialt levinud puis-aaloe (Aloe arborescens) hoopis suurema bioaktiivsete ainete sisaldusega ning tõhusam ravimtaim. Harilik aaloe on aga ravimtaimena rohkem tuntud ning ärilises mõttes võrratult tulusam kasvatada. Aga sellest hiljem, plaanin reisimuljetest tõukununa  ühe aaloedele pühendatud postituse teha. Massiliselt kasvatatakse seal muidugi ülikuulsat harilikku aaloed (Aloe vera) – ent haljastuses kohtasin ka teisi liike.

Mõni sõna kaktustest

Grupp ferokaktusi (Ferocactus pilosus) Oasise pargis

Haljastustaimedena on Fuerteventural kõige silmatorkavamad muidugi palmid, ent palju leidub ka piimalilli (nendest mõnes järgmises postituses) ja kaktusi. Liigivalik tegelikult suur ei ole – ja ega see pole ka ime: põhimõtteliselt lõpeb rohelus seal, kuhu ulatub kastmisvoolik ning isegi seal kohtab põhiliselt vaid mõnd liiki piimalilli ja paari kaktuseliiki. Oasise pargis, mis 80-l hektaril hõlmab nii loomaaeda kui botaanikaaeda, on liigiline mitmekesisus mõistagi suur – ent see on suur erand.

Kombinatsioon viirpelargooniumist ja Grusoni siilkaktusest ei olnud tänavapildis üldse haruldane!
Õitsev Ferocactus pilosus Oasise pargis

2 thoughts on “Fuerteventura”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.