Aeg arbuusiseemned idanema panna!

Arbuusiseemned (tumedad), meloniseeemned (heledad) ja pookealus (rohelised – seeme on eeltöödeldud). Vähemalt arbuusiseemne peaks juba idanema panema!

Nii arbuus kui melon vajavad meie kliimas kindlasti ettekasvatamist, olgu nad siis mõeldud avamaale või kasvuhoonesse. Mida varem seeme mulda saab, seda varem on ka saaki oodata. Teisest küljest on liigvarasest ettekasvatamisest aga pigem tüli kui tulu – kui taimed üle kasvavad ja välja venivad, ega siis õiget saaki loota ei ole.

Avamaale saaks taimed millalgi 5.-10. juuni paiku istutada (kasvuhoonesse mõistagi varem) ja kuna arbuusitaim vajab külvist kasvukohale istutamiseks 5-6 nädalat ette kasvatamist, ongi aprilli viimane nädal paras aeg seeme idanema panna. Meloniseeme tärkab kiiremini ning taimgi areneb jõudsamalt, nii et mai esimene nädal on meloni külviks paras aeg. Kasvuhoonesse saab taimed varem istutada, seega saab ka seemned varem mulda panna.

Ise olen seemned märja filterpaberi vahel enne külvi ära idandanud, nii on idanemisest parem ülevaade. Ka hoiab sel viisil pisut ruumi kokku: umbes nädalakese kestva idanemise jooksul ruumivõtvaid külvipotte ju pole veel vaja. Ka tahab idanev seeme kõrgemat temperatuuri kui juba tärganud taim ega vaja valgust.

Ideaalse külvi spikker

Arbuusiseemned filterpaberi vahel idanemas. Vanem seeme idaneb aeglasemalt ja ebaühtlasemalt, väga vana aga ei idanegi enam. Üldiselt püsib arbuusi ja meloni seemnete idanemisvõime 4-5 aastat.
  • eelidanda seemned niiskes, soojas ja pimedas kohas
  • eri sortide eraldamiseks kasuta nt kohvifiltreid
  • ühe sordi arbuusi ja ühe sordi melonit võid koos ühes filtris idanema panna – seemned on vaevata eristatavad
  • hoia päevane temperatuur +25…+30 piires ja öine +20…+22 piires
  • +20 kraadist madalamal on seemnete idanemine väga aeglane ja ebaühtlane ning +15 kraadist madalal seeme ei idanegi
  • seemneteta arbuusi seemned on kapriissed, nõuavad idanemiseks pigem +30 kui +25 ning nende idanevus on halb; ka tõusmed on tihti igerikud – ent kui esimesed pärislehed on juba moodustunud, kasvavad ja arenevad nad nagu arbuusitaimed ikka
  • potista seemned kohe, kui idujuur juba näha on; pikaks veninud idujuur kipub murduma
  • seeme aseta mulda kindlasti kas lapiti või nii, et see idupoolse otsaga üles (MITTE alla!) jääb – siis jääb seemnekest peaaegu kindlasti mulda.  Kui aga seeme püsti, idupoolse otsaga allapoole panna, on suur oht, et seemnekest ei vabane idulehtede küljest mullas ning kui ta juba õhus kuivanud on, ei tule ta idulehtede küljest tihti enam kuigi lihtsalt lahti
  • sõltuvalt temperatuurist kulub arbuusi tärkamiseks tavaliselt nädal-poolteist ning melonil mõni päev vähem
  • kui on plaan arbuusi- või melonitaimi pookida, võiks pookealuse (kõrvits, viigilehine kõrvits Cucurbita ficifolia või spetsiaalne aretatud pookealus) seemne 3-4 päeva hiljem kasvama panna

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.