Kevad käes – pungad juba paisunud!

Tänavu on viljapuudelt head saaki loota: õiepungi on palju ning ei talv ega senine kevad ole neile õieti mingit kahju teinud. Pildil hapukirsipuu Novella.

Tänavune külm ja kõle aprill on aednikule pigem õnnistuseks: sellist külma, mis saagilootuse nulliks, polnud ei talvel ega ole nüüdki olnud. Pungad on viljapuudel paisunud ning vähemasti meie aias on õiepungi lausa massiliselt kõigil viljapuudel. Et õitsemine väga tõenäoliselt tavapärasest hilisemaks jääb, siis on ka öökülmakahjustuste oht väiksem.

Õiepungad on ületalve hästi säilinud ning talvekahjustusi peaaegu et ei ole, isegi aprikoosi õiepungadel mitte. Vasakul on ristläbilõige maguskirsipuu kahjustusteta õiepungast, paremal pikiläbilõige, millel siiski väike kahjustus näha – pruunikas toon läbilõike sees paremal ja lõike alumises osas.

Et pungad kirjuks on läinud (st välimised pungasoomused on lahku nihkunud), peab üsna pea taimekaitsele mõtlema hakkama – aga sellest kirjutan mõnel lähematest päevadest. Täna postitan pilte viljaokstest ja -pungadest.

Õiepungad vasakult paremale: õunapuu, pirnipuu, aprikoosipuu.
Õunapuu viljaoksad (õiepungad tipus). Vasakpoolsel fotol vasakul ülal: kujunemas viljapiik; paremal ülal: kujunemas rõngasoks; vasakul all: viljaraag. Parempoolsel oksal: viljapaunast on välja kasvanud viljaraag (ülal) ja rõngasoks. Sort on Kasper.
Pirnipuul on põhimõtteliselt sama ehitusega viljaoksad kui õunapuulgi. Vasakpoolsel pildil mitmeaastased rõngasoksad, parempoolsel pildi viljarao tipp. Ülemine pung sellel on segapung, millest tulevad nii õied kui lehed, ja alumine lehepung. Sort on Pepi.
Kirsipuudel (ja luuviljalistel üldse) on puhtõiepungad ja lehe(kasvu-)pungad; segapungi nagu õuna- ja pirnipuudel neil pole. Lühikestel viljaokstel (kannusoks vasakul ja neosoks paremal) on õiepungad oksa külgedel ning kasvupung oksa tipus, kannusoksal on veel ka mõni tipupungale lähim pung kasvupung. Sort on Arthur.
Kannusoks ja viljaraag harilikul ploomipuul. Sort on Märjamaa.
Diploidsetel ploomisortidel on mitmikpungad pikkadel üheaastastel okstel väga tüüpilised; see on ka üks põhjusi, miks nad nii vara vilja kandma hakkavad, juba 2.-3. aastal peale istutamist. Vasakpoolsel pildil kasvupung üheaastasel pikal oksal, keskel tüüpiline mitmikpung, kus keskmine on kasvu- ja äärmised õiepungad ning parempoolsel pildil on kannusoks, millel omakorda neosoks. Sort on Kubanskaja Kometa.
Aprikoosi õiepungad on tublisti paisunud, nii et viljaokstel kasvupungi õieti nähagi pole.
Vasakul aprikoosi puhkemisvalmis õiepung lähivaates, paremal mitmikpung keskmise kasvu- ja äärmiste õiepungadega. Sort on Krasnoštšjokaja.
Virsikupuudele nagu diploidsetele ploomidelegi on mitmikpungad üheaastasel võrsel väga tüüpilised ning õigupoolest ongi see nende põhiline viljakandetüüp. Sort on Vulkan.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.